FC Sääripotku - Varjoista parrasvaloihin
12.12.2019 13:27 Uutiset / Seuran pääsivu

FC Sääripotku - Varjoista parrasvaloihin

Helmikuussa 2004 perustettu FC Sääripotku nousi tänä vuonna tuntemattomuudesta monen ihmisen tietoisuuteen.

Vuosikausia vailla suurempaa huomiota tasoilla 4–6 pelannut FC Sääripotku päätti reilu vuosi sitten perustaa reservijoukkueen, joka koostuisi lähinnä juniori-ikäisistä pelaajista ja vähän vanhemmista seuraa takavuosina edustaneista pelaajista. Joukkueessa pelasi lopulta 15 juniori-ikäistä pelaajaa, ja kesällä nämä pelaajat osallistuivat Kokkola Cupin B-junioreiden sarjaan. Eikä vaan osallistunut, vaan selvisi aina loppuotteluun saakka, jossa paikallisvastustaja GBK oli kuitenkin lopulta parempi yli 1000 ihmisen edessä.

Seuran ykkösjoukkue pelasi historiansa parhaan kauden. Yhdeksän voittoa kymmenestä mahdollisesta kauden lopuksi, tarkoitti että joukkue oli lopulta nelosdivisioonassa toiseksi paras. Syyskuussa kauden viimeisen pelin jälkeen kukaan ei osannut arvata, että joulukuussa Sääripotkulle aukeaisi mahdollisuus pelata kaudella 2020 kolmosdivisioonassa, kun sarjan voittaja Oulaisten Huima päätti siirtyä Pohjoisen Suomen pelaamaan kolmosta.

Ensi kaudella Sääripotkun ykkösjoukkue pelaa siis kolmosessa ja kakkosjoukkue seiskassa. Sen lisäksi seura osallistuu monen vuoden tauon jälkeen myös kilpailulliseen futsaltoimintaan. Joukkue pelaa Länsi Suomen alueen kolmannessa divisioonassa.


   
Lisää uutisia
FC Sääripotku
«  Tammikuu   »